Publikováno

Zelené potraviny

Petra Blechová

Chlorella

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní jednobuněčná řasa známá od roku 1890. Objevil ji vědec M. W. Beijerinck. Řasa kulovitého tvaru na naší planetě údajně přežívá již 2,5 miliardy let.

Chlorelle se přezdívá také přírodní antibiotikum. Díky látce chlorellin má totiž výrazné antibakteriální účinky. Běžně se užívá ve formě tablet. K sehnání je ale i kosmetika z chlorelly. Obsahuje růstový faktor CGF, který podporuje buněčný růst. Tato složka má vliv na posílení organismu. Další složkou je chlorofyl, který se podílí na zlepšení krevního obrazu. Také urychluje hojení ran a zabraňuje zánětům. Chlorella obsahuje dvakrát více bílkovin než luštěniny – z 60 % ji tvoří rostlinný protein. V chlorelle se nachází také některé vitamíny a minerály. Je bohatá na vitamín A, H, D, C a vitamíny skupiny B. Z minerálů obsahuje železo, zinek, fosfor nebo hořčík. Chlorella obsahuje i takzvaný tryptofan, látku, ze které se syntetizuje serotonin – známý to hormon štěstí.

Ječmen

Ječmen mnozí z vás ochutnali jen v podobě chleba, krup, vloček nebo piva. Ječmen patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. Vyskytuje se již v čínské a indické mytologii, archeologicky je doložen již v prehistorických dobách v Evropě, Asii a Africe. Na naše území přinesly ječmen stěhovavé národy z jihozápadní Asie asi před pěti tisíci lety.

Mladý ječmen

Myslíte, že je ječmen jen obyčejné obilí? Ale kdepak. Všimněte si, jakou má v sobě obrovskou sílu a potenciál, vyrostou po něm velká zvířata, jako je například kůň. Ječmen má nejvyšší hodnotu pro lidský organismus, kdy začíná vytvářet zelené lístky.

Když mladý ječmen roste, získává obrovské množství živin a energie ze země, vody, vzduchu a slunce. Zelený ječmen díky tomu obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin, antioxidantů, enzymů, chlorofylu a dalších živin ve formě, kterou naše tělo dokáže velmi dobře vstřebat a využít.

Mladý ječmen působí zásadotvorně a upravuje tak pH vnitřního prostředí těla. Zlepšuje krevní obraz, zpomaluje buněčné stárnutí, je prospěšný při zácpě, kožních problémech a chudokrevnosti. Podporuje imunitu, pomáhá udržovat správnou hladinu cukru a cholesterolu, snižuje únavu, urychluje hojení. V období těhotenství a kojení se také pití zeleného ječmene doporučuje.

www.altere.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *